top of page

Dopasowanie siodła

 

Prawidłowe dopasowanie siodła jest sztuką i nie należy do łatwych zadań. Należy pamiętać, że ciężar jeźdźca musi być rozłożony na całej długości siodła równomiernie. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w aparacie ruchu konia. Wywieranie przez siodło stałego, wzmożonego i punktowego nacisku na tkankę powoduje brak dopływu krwi. Miejsce pozbawione tlenu i składników odżywczych zaczyna obumierać. Urazy mięśni lub nawet samego kręgosłupa wymagają długotrwałego procesu leczenia i rehabilitacji konia.

Jazda w źle dopasowanym siodle może doprowadzić do wielu uszkodzeń aparatu ruchu konia może być również przyczyną wielu problemów podczas siodłania. Do najczęstszych należą:

· biała sierść w okolicy kłębu,

· opuchnięcie kłębu,
· utrata lub nierozwinięcie mięśni grzbietu,
· niedostateczne ukrwienie mięśni grzbietu,
· nawykowa zmiana ustawienia łopatek,
· uszkodzenia chrząstek łopatek,
· nerwowość podczas siodłania i podpinania popręgu,

· nerwowość i uginanie grzbietu podczas czyszczenia,
· sztywność grzbietu,
· „wieszanie się na przodzie”,
· problemy z zaangażowaniem zadu, zebraniem,
· problemy z impulsem,
· problemy przy zmianie kierunku,
· potykanie się,
· brykanie,
· kopanie,
· stawanie dęba,

· uciekanie spod jeźdźca.

Nie znaczy to, że nowe, dobrze dopasowane siodło, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, rozwiąże wszystkie jeździeckie problemy. Często zły sprzęt używany jest przez lata. Sprawia, że proces odbudowy mięśni grzbietu i powrotu do właściwej mechaniki ruchu trwa miesiące i wymaga zmiany sposobu treningu oraz pomocy końskiego fizjoterapeuty.

Oczywiste jest też, że dobrze dopasowane siodło mało zmieni, jeśli trening będzie niewłaściwy, a umiejętności jeźdźca pozostawiać będą wiele do życzenia. Pamiętajmy jednak, że aby jeździć na rozluźnionym koniu chętnym do współpracy dobre siodło jest niezbędne.

Podczas wizyt udzielam konsultacji w zakresie prawidłowego dopasowania siodła.

bottom of page