Fizjoterapia koni
Fizjoterapia dla koni staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Cieszę się, że zmienia się podejście właścicieli do koni, którzy zaczynają widzieć w nich kopytnego sportowca oraz organizm który, tak jak i ludzki może mieć problemy ruchowe. Dzisiejszy styl życia powoduje, że nasz organizm odczuwa różnego rodzaju dolegliwości bólowe, spowodowane przeciążeniem, stresem lub schorzeniami. Konie podobnie jak ludzie odczuwają ból, stres, zmęczenie, trudy treningów czy codziennej pracy, stosowanie różnego rodzaju patentów, niedopasowane siodło. Wszystko to może generować napięcia mięśniowe. W konsekwencji przekłada się to na niewłaściwą pracę mięśni, ścięgien, więzadeł itp. co często prowadzi do urazów i kontuzji. Fizjoterapia w połączeniu z mądrym treningiem, który jest dostosowany do możliwości i ograniczeń konia, ma na celu pomóc takim koniom rozwiązać problemy oraz wspomóc rozwijanie i utrzymywanie jak najlepszej sprawności fizycznej koni. Ma za zadanie również wspomóc działania lekarza weterynarii w leczeniu chirurgicznym, jak i farmakologicznym. Wskazaniem do fizjoterapii jest przyspieszenie powrotu do zdrowia i podniesienie jakości życia zwierząt m.in. po zabiegach operacyjnych ortopedycznych i neurologicznych oraz leczenie zachowawcze schorzeń aparatu ruchu i neurologicznych. Wskazana jest również jako profilaktyka u koni sportowych i pracujących w szkółkach oraz w wieku starszym.
Jakie korzyści daje fizjoterapia?
-
Skrócenie czasu rekonwalescencji po kontuzji.
-
Zwalczanie bólu i stanów zapalnych.
-
Uniknięcie lub ograniczenie leczenia farmakologicznego.
-
Polepszenie ukrwienia i dotlenienia komórek.
-
Wzmacnianie siły mięśni.
-
Niwelowanie napięć i przeciążeń układu mięśniowego.
-
Ograniczenie przykurczy mięśniowych, ścięgnowych i torebkowych.
-
Zwiększenie zakresu pracy mięśni, wydłużenie wykroku.
-
Stymulacja układu nerwowego.
-
Usprawnienie przepływu krwi i limfy.
-
Usuwanie obrzęków.
Właścicielu pamiętaj:
-
Celem nadrzędnym fizjoterapii koni jest zapobieganie powstawaniu kontuzji, poprawa jakości życia koni oraz rozwijanie i utrzymywanie jak najlepszej sprawności fizycznej koni poprzez regularne stosowanie różnych form zabiegów.
-
Celem drugorzędnym jest wspomaganie leczenia kontuzji, przyspieszenie powrotu do zdrowia
i podniesienie jakości życia koni po urazach.
-
Fizjoterapia ma korzystny wpływ na cały narząd ruchu (na morfologię, fizjologię i metabolizm tkanek), tkanki otaczające (więzadła, mięśnie, ścięgna, powięzie, tkanki łączne), chrząstki i kości.
-
Gwarancją do pełnego sukcesu zawsze będzie dobra współpraca jeźdźca/właściciela konia, kowala, lekarza weterynarii oraz zoofizjoterapeuty.